Witamin

Klasyfikacja witamin

?

Klasyfikacja witamin

Witaminy są sklasyfikowane zgodnie z ich rozpuszczalności, a mianowicie:. W tłuszczach i rozpuszczalne w rozpuszczonych wody Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach obejmują witaminę A, D, E i K, a rozpuszczalne w wodzie witaminy stosuje się witaminy C lub kwasu askorbinowego i B kompleksktóre obejmują tiaminy, ryboflawina, niacyna, pirydoksyna, kobalamina, kwas foliowy i pantotenowy, chloru, inozytol i biotynę.

?

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach lub witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczu w pożywce a kompleks C i B są rozpuszczalne w środowisku wodnym. Tłuszczowe rozpuszczalne mogą być przechowywane w organizmie. Zatem, nie ma potrzebydzienna dawka w przeciwieństwie do rozpuszczalnych w wodzie, które nie są przechowywane, ale wydalane z moczem, tak, że istnieje potrzeba ich dziennego spożycia. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach nie są łatwo rozpuszcza się podczas gotowania, a tym samym są one stabilne. rozpuszczalnych w wodzie są nietrwałe, ponieważ są onełatwo rozpuszcza się w kuchni. Z tego powodu niestabilnego rodzaju witamin, stosowanie syntetycznych witamin jest czasami zalecane, aby zapewnić odpowiednie spożycie witaminy i mieć pewność, że nie występują objawy niedoboru, ponieważ braki łatwo powstają w rozpuszczalnych w wodzie witamin.

Funkcje witamin

Witamina D wspomaga rozwój kości i zębów, gdyż ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu.

Witaminy E lub tokoferol jest ważne dla oddychania komórkowego i zapobiegania hemolizy (niedokrwistość) z krwinek czerwonych.

Witamina K jest potrzebna w odpowiednim koagulacji krwi, utrzymując poziom protrombiny w osoczu krwi.

Witamina B lub tiaminy pomaga utrzymać dobry apetyt, dobry dźwięk mięśni i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Niacyna jest ważna w metabolizmie energetycznym. Jest to również pomocne w procesie fotosyntezy w roślinach.

Pirydoksyny lub witaminy B6. Jest ważne w metabolizmie aminokwasów. To katalizuje produkcję mocznika, synteza kwasów tłuszczowych i przekształcania niacyny z tryptofanu.

?

Źródła witamin

Liściaste zielone i żółte warzywa, owoce, wątroba i inne narządy gruczołowe, rośliny strączkowe, orzechy, zboża, jaja, mleko, ryby i drób